Avrupalı siyasilerden ‘Abdullah Zeydan’ kararına tepki

Van’da seçimleri kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın mazbatasının AK Partili adaya verilmesine Uluslararası kurumlardan tepki geldi. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, “Vatandaşın ortaya koyduğu net irade hiçbir yerde (tekrar) gasp edilmemelidir” dedi.

Nacho Sanchez Amor, şu ifadeleri kullandı: “Van adayı Abdullah Zeydan oyların yüzde 55’ini aldı, ancak YSK’nin daha önce yaptığı kontrollere rağmen son dakika yargı manevrası ile belediye başkanlığı kaybeden AK Parti adayına (yüzde 27) kaldı. Vatandaşın ortaya koyduğu net irade hiçbir yerde (tekrar) gasp edilmemelidir.”

‘ERDOĞAN’IN SEÇİM ZAFERİNİ TANIMADAKİ BAŞARIZLIĞI…’

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal Demokratlar Grubu Başkanı ve Almanya Federal Devleti Parlamenteri Frank Schwabe ise, şu açıklamada bulundu: “Van’da yapılan seçimleri muhalefet partisi DEM kazandı. Erdoğan hükümetinin seçim zaferini tanımadaki başarısızlığı, tüm demokratik ilkelerin ciddi bir ihlalini temsil ediyor ve bu tutum güçlü bir uluslararası protestoya yol açacak.”

‘DEM PARTİ’NİN YANINDAYIZ’

Açıklamalardan önce çıkanlar şöyle:

– AKPM Sol Grup Başkanı Andrej Hunko: DEM Parti Van’da yapılan yerel seçimleri açık farkla kazandı. Bu kazanımı seçilen adaydan seçimlerden iki gün sonra almak kabul edilemez. Abdullah Zeydan halkın iradesi olarak Van’ belediye başkanıdır.

– Almanya SPD Dışilişkiler Sözcüsü Ulrich Lechte: Erdoğan ve partisi AKP, Türkiye’de yerel seçimleri kaybetti. Bu, muhalefet güçlerinin ve demokratik sivil halkın açık bir cevabıydı. Erdoğan bunun farkına varıp kabul etmelidir. Van’daki gibi sahneler kabul edilemez!

– AKPM Türkiye İzleme Komitesi Üyesi Laura Castel: Dayanışmamızla DEM Parti’nin yanındayız.

‘ERDOĞAN, HALKIN ZAFERİNE EL KOYMAYA ÇALIŞIYOR’

– Fransız Senatör ve Fransa Parlamentosu Finans Komisyonu Üyesi Pascal Savoldelli: Erdoğan Türkiye’de demokrasiye ve halkın zaferine el koymaya çalışıyor. Belediye seçimlerinde aldığı ağır yenilginin ardından hükümet, dün Van Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ı görevden aldı. Fransa harekete geçmeli.

– Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Alev Demirel: DEM Parti’den seçimi açıkça kazanmasına rağmen Abdullah Zeydan artık seçilme hakkından mahrum bırakıldı. Bunun yerine AKP adayının göreve atanması planlanıyor. Sayın Erdoğan’ın demokrasi anlayışı ve keyfi yönetimi işte bu kadar.

– İskoçyalı parlamenter Ross Greer: Erdoğan rejimi, DEM Parti’nin kazanmasını engellemek için sayısız asker ve polisi otobüslerle Kürt bölgelerine gönderdi. Buna rağmen kazandılar, dolayısıyla kazanan adayları göreve bile gelmeden diskalifiye ediliyor. Türkiye ‘önemli bir NATO müttefiki’, dolayısıyla İngiltere’nin bir şeyler yapacağına eminim!

‘OTORİTER İKTİDARIN MASKARALIKLARINI GÖRÜYORUZ’

– Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkan Yardımcısı Nikolaj Vijmullsen: Türkiye’de yerel seçimlerin üzerinden henüz iki gün bile geçmedi ve Erdoğan hükümeti şimdiden halkın iradesini gasp etmeye başladı. Bu kesinlikle kabul edilemez! Van halkının demokratik tercihine saygı duyulmalı.

– Katalonya Esquerra Republicana Partisi Genel Merkezi: Kardeş partimiz DEM Parti’nin zaferi kutlu olsun ve tüm muhalefet güçlerine Türkiye’deki yerel seçimlerdeki tarihi sonuçlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Türk yetkililerini Van şehri ve diğer tüm belediyelerdeki demokratik sonuçlara saygı duymaya çağırıyoruz.

– Fransız Parlamenter ve Komünist Parti Grubu Başkanı Ian Brossat: Türkiye’de otoriter bir iktidarın maskaralıkları sürüyor. Abdullah Zeydan Kürt metropolü Wan’da usulüne uygun olarak belediye eşbaşkanlığına seçilmesine rağmen, iktidar onu hiçbir gerekçe göstermeden görevden alıyor. Artık Erdoğan ve partisinin Türkiye’de halkın iradesini tanımasının zamanı gelmiştir.

– Paris 13. Bölge Belediye Başkan Yardımcısı: Erdoğan rejimi, Van’da, Hilvan’da ve muhtemelen diğer illerde seçimleri iptal ederek yenilgiyi örtbas etmeye çalışıyor. Egemen halkın sesine saygı duyulmalı! Erdoğan’ın otoriterliğinin karşısında DEM Parti’nin yanındayız!

– Paris 19. Bölge Belediye Başkan Yardımcısı Francois Bechieau: DEM Partili demokratlara tüm desteğimizi sunuyoruz. Erdoğansız bir Türkiye çok yakında!

– Hamburg Parlamentosu Sol Parti Grubu Başkanı Cansu Özdemir: AKP diktatörlüğü yaşadığı seçim yenilgisini kabul etmiyor ve Kürt şehri Wan’da iktidarı ele geçirmeye çalışıyor. Abdullah Zeydan’ın adaylığı iptal edildi ve AKP adayı belediye başkanlığına atandı. Şimdi DEM Parti ile dayanışma zamanı!

– İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde: DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediyesi’ne seçilen belediye başkanının kazanımı seçim kurulu tarafından durduruldu. Halkın seçimde ortaya koyduğu iradeye saygı duyulmalı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir